…o nás:

…motivace:

Transformace technologie stavební výroby do vysoce technologické oblasti dle iniciativy Průmysl 4.0. Přes nasazení moderních systémů a technologií, jako využití průmyslových robotů a 3D tisku, zefektivnění stavebních procesů, usnadnění lidské těžké práce, snížení bezpečnostních rizik a eliminace negativních dopadů na životní prostředí.

…cíle:

Náš hlavní cíl je vývoj Autonomního robotického stavebního systému, který by měl nahradit na stavbě lidskou pracovní sílu a zajistit robotickou výrobu stavebního objektu. Okruhy stavebních prací začínají od výroby nosných a nenosných stěn až po dokončovací práce jako omítaní, nanášení maleb a ozdob.

…spolupráce:

Jsme otevřeni každé seriózní spolupráci jak v oblastí vědecko-výzkumné činnosti tak i v oblastí komerční sféry. Máme zkušenosti a dokážeme pomoct i Vám v oblasti Robotického opracovaní stavebních materiálů, 3D modelovaní stavebních výrobků, Počítačové podpory obrábění, Automatizaci výroby stavebních dílů, Výroby bednění pro sofistikované tvary betonových konstrukcí, stavebního 3D tisku. Nebráníme se i nápadům s jiným zaměřením, které nás posunou ke splnění naší mise a cílů.

…historie:

Historie laboratoře začíná až v roce 2010, kdy na Katedře technologie staveb, Fakulta stavební, ČVUT v Praze se zrodil nápad vytvořit stavebního robota pro těžké a náročné práce. První stavební robot byl sestaven ze stavebnice LEGO MindStorm a dokázal z kostek LEGO vyzdít malý kousek zdi na vazbu.

   

V roce 2015 jsme pokročili do další fáze vývoje robotických systémů a byl vyprojektován, sestaven a naprogramován malířský robot, který na základě optimalizačních algoritmů dokázal vymalovat část stěny ve zmenšeném měřítku.

   

V dalším roce 2016 došlo k výraznému posunu naše vize budoucností stavebních robotů a byla navázana spolupráce s předním výrobcem průmyslových robotů KUKA. Ve stejném roce dva členy týmu absolvovali základní školení programování průmyslových robotů KUKA v prostředí KRC4.

   

Ve stejném roce 2016 jsme pořídili z několika různých zdrojů financování našeho miláčka KUKA Agilus KR10 R1100 sixx. Laboratoř se umísťuje v prostorách Fakulty stavební, ČVUT v Praze v místnosti B584.

   

V letech 2017 a 2018 byly realizované dílčí projekty automatizace stavebních procesů: malířský robot, zdící robot. Pro zábavu na Dni otevřených dveří na Fakultě stavební nechyběl i náš Robot-barman. Část týmu v roce 2017 a 2018 absolvovala další odborná školení od společností KUKA a Beckhoff.

     

V roce 2019 laboratoř byla přemístěna do nově rekonstruované místnosti B482, byl vypracován nový strategický plán vývoje včetně cílů, motivace, návrhu loga a www stránek. Společně s firmou DEK byl zahájen nový projekt "Autonomní robotický stavební systém", který by měl do sebe zahrnovat už dříve vyvinutá řešení. Snažíme se uplatňovat robota i v dalších mini projektech při výrobě architektonických složitých prvků: zakřivené betonové stěny, podstavec pro lampu z betonu, malířské obrazy.

   
   

Katedra technologie stavev (ČVUT v Praze, Fakulta satvební) ve spolupráci s kolegy z Atelieru DEK na počátku září 2021 úspěšně završili první fázi vývoje nové technologie výstavby svislých konstrukcí hrubé stavby DEKMATIC (projekt TAČR "Autonomní robotický stavební systém"). Cílem technologie je konstruovat stěny přímo v místě staveb automaticky s využitím průmyslových robotů.
Autonomní technologie DEKMATIC je světově unikátní v tom, že umožňuje robotické zdění i 3D tisk při pouhé výměně koncového zařízení na robotovi. Program pro robota v obou případech z 3D CAD modelu automaticky vytváří speciálně vyvinutý konvertor, který je také schopen simulovat celý proces a poskytnout tak data o rychlosti a spotřebě surovin.
Více na DEKMATIC – robotická výstavba budoucnosti , iDnes.cz: V Česku vzniká robotický zedník, cihly klade čtyřikrát rychleji než člověk
   

   



ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technologie staveb
B482 - Laboratoř pro robotizaci stavebních procesů
Kontakt: vyacheslavusmanov(zavinac)gmail.com

Copyright © Praha 2025